Kisub siis ennast paljaks…. ehk tere dieet nr. 5!

Woooh, külm higi tuleb laubale kui vaatan, et 2 kuud on Blogis vaikus olnud 😀 Käärime käised üles ja hakkame otsast pihta.

Eile pidin lausa näpud appi võtma, et välja arvutada, mitmes “prepp” ja mitmes võistlusdieet mul parasjagu käsil on: esimene sügis, kevad, sügis- üks, kaks, kolm. MM prantsusmaal ja PRO kaart. Ok. Siis pikem vahe ja uuel sügisel uus hooaeg- PRO liigas- neli… nüüd jälle üks “talveuni vahel” ja jõudsin arusaamisele, et algabki juba VIIES dieet! Oh, ühtepidi tundub, et olen selle elu sees forever olnud, teisalt poolt vaadates oli see alles täna, napid 3 aastat tagasi kevadel kui otsustasin 1. hooajaks valmistuma hakata. 3 aastat on kulturismi ja fitnessi aladel ikka suht vähe- seda peaks endalegi rohkem meelde tuletama! 🙂
Üks pilt siia 4 aasta tagusest suvest, ilus jumekas tüdruk rulaga aga lihast just üleliia ei paista 🙂

Olen vaepeal saanud kirju ja küsimusi, et miks ma pole võistlenud- endal kulm tõuseb ja mõtlen “misasjaaa, alles võistlesin juu” aga tundub, et kõrvalvaatajatel on teine arusaam ajast- märgime siis ära, et viimati olin laval 21. oktoober 2018- tänase seisuga 7 kuud tagasi.

Eelmist hooaega olen siin blogiridadel vaagunud küll ja küll ja uut peatükki selle kohta avama ei hakka- kes tahab loeb kokkuvõtet ja mõtteid SIIT!

Mis siis vahepeal juhtunud on?

Peale pikale veninud ja suhtelist möh hooaega oli küll selline tunne, et viimane asi mida tahan on toitu kaaluda, iga grammi taga ajada ja uueks hooajaks maksimaalselt valmistuda. Selges eesti keeles: KOPP OLI EES! Mitte küll üleüldiselt, aga tead küll seda tunnet peale pikka tööpäeva kus viskad kingad suure kaarega esiku nurka ja kukud diivanile, jalad patjade kuhila otsa ja mõtled “Ohhhh…..”. Vot selline tunne just oligi. Ühesõnaga, ma ei ütleks, et toiduga üleüldiselt MEGALT lappas, mis tähendab siis sisulist poolt (riis-kana küll päevast päeva ei olnud, samas polnud ka sefiir ja jäätis kondentspiim)- selline so so. Sai palju väljas söödud ja palju take-awayd võetud: rasvasemad lihad, sushid jms mida dieedi ajal igatsen. Kaloraaž- noo ma kokku ei lugenud aga hinnanguliselt ikka julgelt 2500-3500….-4500 😀 Süüa mulle meeldib! 🙂
Puhkasin, elasin, reisisin ja vahepeal täiesti teadlikult hoidsin madalamat profiili. Uue aasta alguses sain uuesti (kutsu)emmeks ja jäin koduseks (kodukontorisse) – ühesõnaga palju muud ka kui ainult üks dieet ja võistlemine.

Üks asi mis aga alati on olemas ja omal kohal (olenemata hooajast) on trenn– 5x nädalas jõusaali on ikka aasta keskmine. Olgu suvi või talv, meie oleme kahekesti Arigato saalis kohal. Vahel rohkem inimesi polegi aga nii ongi rohkem ruumi 😀
Küll langes igasugune kardio täiesti nulli ja peale aastavahetust kui kodukontorisse jäin oli päeva keskmine sammude arv vist 350- diivani ja köögi vahet 😀 Ehk siis söön palju söön parasjagu, jõutrenni teen ikka- loodetavasti kajastub see ka tulemustes….

Reaalsuskontroll- oled juba piisavalt paks küll!

Mingi hetk oli vaja ikkagi reaalsuskontrolli tegema hakata ja nägin kaalul esimest korda elus ära esimeseks numbriks 7!!! Täiesti ulmevaldkond minu jaoks ikkagi. Ma tavaliselt kaalun kuskil seal 60. esimeses pooles, “paksuna” olen kunagi ka 60. teist poolt näinud aga 7….. Võistluskaalud on olnud iga aasta tõusvas tempos (lihasmassi tuleb ikka vaikselt juurde) vastavalt 52,54, 55-56 ja ootan huviga, mis see see aasta olema saab 🙂 tahaks loota 50. lõpu otsa- 58, 59 oleks VÄGA tore AGA hetkel veel väga vara ennustada. Oleks, poleks, küll näeb!

Ühesõnaga, 7 kaalul ees, aeg tegevusplaan paika panna: on vaja ikkagi see köögikaal välja otsida ja MyFitnessPal’ilt tolm maha puhuda. Tegemist oli vist veebruari viimase nädalaga kui sisestasin päevaseks eesmärgiks 2200 ja mõtlesin, et jälgin, mis kaal teeb. Sest ausalt mul polnud halli aimu ka mis kaloraažiga ma võiksin oma järjekordset dieeti alustada. Aktiivsus oli mul täiesti null ja kunagi esimestel hooaegadel hakkas kaal vist langema 1800 juures ja kindlasti liikusin ma siis rohkem.

Erinevalt aga paljudest teistest, üritan mina alati kobada maksimaalselt kõrget kaloraaži- kui sellega hakkab kaal liikuma on ju ülihea, kui ei hakka, kolin allapoole. Väga palju näen, et naised valivad meelasti kohe maksimaalselt madala kaloraaži- ma tahaks kohe alati küsida- MIKS? Pole ju kuskile progresseeruda. Sama jutt on selle paganama kardioga- ikka kohe ja iga päev ja 45-60 min. Kaua sa nii jaksad ja kuhu veel midagi juurde LISAD?

Algab dieet. Mida ja kas üldse süüa saab?

Reaalsus aga oli, et midagi ei juhtunud, ei juhtunud ka 2100 juures nii sai märtsis ikkagi ette 2000 ja kaal hakkas langema. Alguses ikka korraliku kolinaga ja ilma suurema pingutuseta- eks seal palju seda “vee raskust” ka. Menüü läheb puhtamaks, makrote vahekord paremini paika, süsivesikute, soola tarbimine kontrolli alla- pudeneb palju juba ka vee arvelt.

Menüüs muutus siis nii palju, et päevane kalori number on ees ja naljalt sellest üle ei lähe. Toitudega ma ogaraks ei lähe, et sööngi järgmised 4 kuud vaid keedetud kanafileed ja spinati lehte- iseenesest söön kõike mis kaloraazi mahub aga siin tuleb jälle mängu minu isiklik eripära- ma ei kipu kohe üldse väikse mahulisi ja kõrge kaloraaziga asju oma menüüsse “mahutama”- sest nii jääb ju kõht tühjaks- küpsised on head küll aga kui lõunaks saab 4 tk ja kogu moos (moosigi ei saa) siis nii mulle ei sobi. Nõnda jääb menüü üldpilt ikkagi suhteliselt “tervislikuks”. Mõni ütleb, et ma söön koguaeg nii erinevaid asju (et nagu wow, küll sul veab ikka), mulle endale tundub küll, et koguaeg suht üks ja see sama. 

Eks oleneb ilmselt taustsüsteemist 🙂

Aga ega mul mingeid reegleid pole, et süsivesik hommikul ja õhtul mitte või et seda ja teist ei tohi- söön seda, mida ise tahan ja vaatan et eesmärgid lõhki ei läheks. Palju oleneb ka sellest, mis külmkapis on, toitu mulle ära visata ei meeldi (ei tee seda praktiliselt kunagi) ja nii sünnivad toredad jääkide-kombinatsioonid 🙂 ja lõppude lõpuks on võimalik kõike meelepärast vähe “tervislikumalt” teha- nii hakklihakastet kui pelmeene- vaja vaid pöörata tähelepanu kogustele ning koostisosadele.
Päeva lõikes vaatan et rasva tuleks selline 50g vähemalt täis ja valgu süsika osakaal sõltub päevast ja toitudest. Üldiselt jääb sv 40% kanti.

Lisan siia mingi galerii viimaste kuude toitudest- olgu siis kodus või reisil, põhiline on ise tahta, kui tahe on olemas saad nii Tallinna Rimist kui ka Londoni lennujaamast sobiva lõuna endale meisterdada 🙂 Jätan siia ka pildil olevate sõrnikute retsepti- Regina mingi vahe postitas oma tervislike pannukate retsepti aga märkis, et tema neid dieedi ajal süüa ei saa. Ma ei tea, nii kurb kuidagi, miks mitte 🙁 Aga mina söön küll pannkooke ka dieedi ajal- jällegi, lihtsalt pole nii mahukas kui näiteks 600g kauss putru. Koostisosad aga ju täiesti tavalised- 1 toru kohupiimakreemi (mina kasutasin alma rasvatut), 1 suur muna, natuke (40g) jahu, kes tahab paneb magustajat, küpsetuspulbrit ja voilaa.

Tänaseks olen oma päevast kaloraaži 2x kärpinud (märts-aprill-mai jooksul) esialgu 1900 peale ja täna on ees 1850. Ei raatsinud viimane kord enam 100 maha võtta 😀
Selle kaloraaži kärpimise ja näljatundega on ka selline lugu, et alguses tundub, et nüüd suren küll kohe nälga! Keha kohe karjub õhtul, et tahab veel süüa- samas kalorid on täis ja rohkem midagi pole ette nähtud. Siis joon tassi või 2 magustatud teed ja lähen magama ära. Teleporteerun hommikusse! Aga selle juures on jälle vaja seda maagilist “kannatust”: läheb mööda 2-3-4 päeva ja keha adapteerub uue kaloraažiga, äkki enam ei ole sellist karjuvat näljatunnet ja elu on jälle lill. Näljatunde vastu aitab mul ka rasvapõletaja mida võtan- aga eks see mõju on ka individuaalne.

Toidu kellaaegadest hoian ma suht kinni, hommik 9, lõuna 2, vahepala 5-6 (trenn) ja õhtu 21-22. Kui toidud liiga vara ära süüa saab hiljem vaid ise küüsi peopesasse suruda ja kannatada- tänan, aga pigem ei! Ja teinekord ongi juba keskpäeval kõht tühi aga lõunaks “liiga vara”- siis võtangi 2 Olimp Thermo Speedi ja joon klaasi vett ja läheb kergemaks. Üldiselt mida rohkem on teha seda väiksem on nälg, nii et külmkapiust ma põrnitseda ei soovitaks. Üleüldse mida rohkem toit kinnisidee ja “elu mõte” on, seda raskem on. Dieedi ajal on toit kütus ja asi sellega piirdub, emotsioonid tuleb pigem tahaplaanile jätta.

Trenn, kardio.

Nagu ma ülal juba kirjutasin on saaliga suht aamen kirikus- nädalas 5 korda. Selg, Tuhar, Õlad, Jalad ja uuesti otsast peale. Kardioga on nii, et õnneks oli talvega mu liikumine mitte isegi suur ümmargune null vaid isegi miinus üks 😀 Nii, et kui isegi jala külapoodi jalutan saan treeningu kirja panna :))) Õnneks null just selles mõttes, et ükskõik kui vähe lisan on juba progress.
Olen hakanud viimastel nädalatel natukene rohkem liigutama- rattaga trenni ja tagasi (7+7 minuti) või 15 min peale trenni lindil. Vahel jätan saali üldse vahele (kui väga ilus ilm) ja teen 7km sörkjooksu aeglasel tempol (u 50 min). Ostsin ka uue maanteeratta ja ootan ilusat suve, et sellega ringe teha- rasvapõletuseks väga hea abimees. Üleüldse mulle meeldib, et saab nii erinevaid asju teha- fixiega sõita, maantekaga, jalutada, joosta ja jõusaalis erinevad kardioseadmed- ei teki üksluisust. Koormus arvan et on nädalas hetkel selline 60-80 minutit, rõhutan: nädalas, mitte päevas.

Millal siis võistlema?

Ausalt, esimest korda ei ole mul kuupäeva ega võistlust. Kalender on IFBB Elite PRO kodulehel avalik ja aegajalt ikka vaatan, mis seal August-September-Oktoober-November peale märgitud on. Võistlused muutuvad, kuupäevad muutuvad ja olen oma vitsad varajase lennupiletite ostmisega saanud (Milano võistlusest sai Rooma ja lõpuks üldse Hiina), nii et täna mul mitte ühtegi piletit ostetud EI OLE. Õnneks olen ise oma aja peremees ja see teeb asja lihtsamaks, kui vorm on niipalju kaugel, et võiks juba ennustama hakata, millal valmis saab saab ka võistlused valida. Ühtegi puhkuse avaldust ma sisse andma ei pea ja kellegi luba ei vaja- lähen siis kui ise tahan. 😉
Jah, mul on vaadatud välja mingid “lemmikud” kuhu tahaks minna aga üks on kindel, sellise so-so pooliku vormiga kuskile astuma ei hakka. Ja ega ausalt, ainuke vahe ongi hetkel see, et ma ei saa kasutada IG pildi all #12weeksout või #15weeksout- kuna ma lihtsalt ei tea mitu nädalat OUT ma olen. ELAN ÜLE 😀 Küll aga tean ma mida ma iga päev tegema pean- omad trennid, omad toidud, oma uni ja taastus ja küll ma sinna #1weekout ja #peakweek jõuan ka 🙂 Lisaks trennile ja toidule pööran aktiivsemalt tähelepanu ka taastumisele- mis tähendab korralike unetunde ja regulaarset massaaži. Käin hetkel Arigatos Hansu juures ja julgen soojalt soovitada!

Aga mis mul siis üldse on olemas?

On olemas visioon kuhu tahan jõuda ja plaan sinna jõudmiseks. Olen tellinud ära ka bikiinid. Olen vist juba niipalju vana, et ei viitsi siin värvi ja mudeliga saladust tegema hakata ja veiderdama- valik sündis uitmõttest koduleht avada ja tellitud olid umbes 20 minutiga. Vaatasin OOO mis hea sooduspakkumine, ajusopis teadsin mis värvi tahaksin, millised mustrid mulle meeldivad/ei meeldi ja nii see tellimus teele läkski. Üle ma sellega ei mõtle, lõpuks teeb naine bikiini mitte bikiin naise 😉

Võib öelda et liigun tagasi oma juurte juurde ja bikiinid tulevad Islandilt, Bikinis By Freydis töökojast– tal on kodulehel pea iga teine nädal mingitele mudelitele väga head hinnad, lisaks on ta kvaliteet lihtsalt 150%. Kes pole kursis siis meie vahelt jooksis vahepeal must kass läbi seoses minu korraldatud MasterClassiga (ta pidi esinema tulema ja kõik piletid jms oli organiseeritud aga teatas napid 36h ette, et ei saa suure töökoormuse tõttu tulla) ja peale seda ebameeldivat insidenti ma ei ole temaga üle aasta sõnagi vahetanud. Küll aga nägin ma nüüd Kaisa Abneri selle hooaja siniseid bikiine (mis ka Islandilt) ja see veits meenutas, MIKS ma üldse kunagi Freydise käest tellima hakkasin- töö on ju imeline! Oli mis oli, piisavalt vett merre voolanud ja lõpuks olen ma ikkagi täiskasvanud, adekvaatne ja andestamisvõimeline indiviid- matsin omapoolse kibeda tunde ja tellisin rõõmuga bikiinid ära.

Bikiinid siis ise punased ja rohelised- kui oleks 3. paari ka tellinud oleks ilmselt mingi sinise tooni võtnud aga piirdusin siiski 2 paariga ja sellised neeed on (mudelid Florence ja Nadira (mis tänaseks ümber nimetatud BRIDGET’iks- Bridget võitis Arndol Classic Amateur Overalli nende bikiinidega ja seeläbi muutis mudel oma nime.)
Florence on mul tegelt korra juba olnud, oli õnnelik küll- MM pronks ikkagi 🙂

Hetkel kaal langeb stabiilselt keskmiselt 500g nädalas. Viimased paar nädalat on kasutusel ka Google Sheets mida mu ärianalüütikust abikaasa mulle koostas ja mida ta kullipilgul jälgib- pean sisse kandma oma iga hommikuse kaalu, eelmise päeva kaloraazi ja vööümbermõõdu- tabel ise arvutab nädala keskmise ära. Nii et kui ma alustan ja lõpetan nädala samas kaalus aga vahepeal käis see kuskil oluliselt madalamal läbi näen ka isegi, et kõik on korras ja nädala KESKMINE siiski langeb, sest neid ebakorrapäraseid tõuse tuleb kaalukõveral ikka ette. Lisaks on see tabel rohkem kui motiveeriv (loe:distsiplineeriv), et kui keegi kolmas uurib ja puurib, et kuidas läheb 😀

Hetkevorm (või siis vormitus)

Täna tegin ka esimesed vormipidldi, kuna eelmistest kuudest ei ole midagi, millega kõrvutada, kõrvutasin umbes aasta tagasi tehtud piltidega. Ei meeldi mulle ennast 30 weeks out pilte teha ja sellepärast neid ei olegi 😀 Ei ole need tänased pildidki fitnessi mõistes midagi erilist aga no nii on. Iseenesest, kui ma ei mõtle lava vormile siis riietes tunnen ennast täna VÄGA hästi ja mulle meeldib hetke seis, mulle meeldib ka olla kuiv ja lavavormis aga igapäevaeluks on see ilusam/mõnusam/tervislikum/jätkusuutlikum.

Ei mingit filtrit, meiki, juukseharja vms. All naturell ja nii nagu on.

Paremal (valges) 2018 juuni, 59kg
Vasakul (mustas) täna, 2019 mai, 64kg
Ehk siis vahe on 5kg ja minu hinnangul rasvaprotsent tundub sarnane…. Kuskil ma seda mõõtnud ei ole ja ei kavatse ka, saan täitsa ilma hakkama. 😉

Mulle tundub, et kõik oluline on tänaseks kirja saanud, kus olen, mis teinud olen ja mis plaanis edasi teha. Katsun järgmise postituse hiljemalt kuu pärast kirjutada, seniks võite siia alla küsimusi jätta. Küsida võib kõike 🙂

Seniks aga cheers ja rohkem positiivsust!
XOXO Helena

Minge osalege ka Härmavilja smuuti konkursil, kus mina žüriis olen 🙂 

This Post Has 2 Comments

  1. Kas Sa enam Spartas ei tööta? Turundusejuhina? Loen, et oled oma aja peremees.

    1. Pole Spartas kunagi töödanud, küll aga olin FitShopi müügi- ja turundusjuht mille kauplus asub Spartas. Võibolla siis sellest selline mulje?
      Sealt otsustasin tõesti ise omal soovil erinevatel põhjustel lahkuda 🙂

Lisa kommentaar

Sulge menüü