Vitamiinid ehk kuidas toetada oma tervist

Iga sügis saab aktuaalsemaks teema, kuidas toetada oma tervist, et püsida tervena. Aasta 2020 on antud teema seoses covid-19 viiruse levikuga ehk isegi 10 korda aktuaalsem kui eelnevatel aastatel.

Sain võimaluse täiendada oma igapäevaselt kasutatavate vitamiinide varusid uuest vastavatud e-apteegist AZETA.EE
Kuna vitamiinide teemal laekub mu postkasti ka kõige enam küsimusi siis mõtlesingi, et teen uuendatud ülevaate sellest, mida hetkel iga päev toidule juurde võtan ja miks. 🙂

Tõele au andes, aasta läbi ma vitamiine eraldi juurde ei võtagi. Suvel, kui värsket toitu külluses ja õues päike paistab ei näe põhjust. Küll aga siis, kui ilmad lähevad külmaks, liikvele tulevad viirused ja/või olen kaloridefitsiidis (maakeeli: dieedil) on toidulisanditel minu menüüs tähtis roll täita. Dieedi ajal on toitu piiratud koguses ja külmemal hooajal ei ole just otse peenralt.. kõigele lisaks õuest D-vitamiini normi kätte ei saa.

D-vitamiin

Seda teavad vist juba enamik, et Eestis soovitatakse ka täiskasvanutel d-vitamiini juurde tarbida. Perioodiks on kuud, kus on R täht sees: september, oktoober, november, detsember, jaanuar, veebruar, märts, aprill. Erandiks on soojem aeg: mai, juuni, juuli, august.
Doosi suuruse üle on palju arutelusid olnud ja üha enam riike suurendab oma juhistes päevast profülaktikas mõeldud normi. Kindlaks on tehtud, et seda on suhteliselt keerukas üle annustada (a’la iga päev 20 000 iu’d aasta aga järjest).

Eesti kohalikud suunised on jäänud suhteliselt tagasihoidlikuks 800-2000 iu piirimaile. Õnneks üha enam ilmub artikleid mis puudutavad D-vitamiini olulisust ja selle juurde võtmise vajadust. Täna on Eestis on saadaval käsimüügis D-vitamiinid, annusega kuni 4000 iu-d, välismaalt tellides võib leida ka 10 000 ja 15 000 iu’ga doose.

D-vitamiini päevane annus sõltub vitamiini tasemest veres. Kui vitamiini tase on optimaalses vahemikus ehk üle 75 nmol/l, siis on vajalik seda taset säilitada ja päevane vitamiini annus võib olla 1000–2000 ühikut (25–50 mikrogrammi). Seda annust võib tema pidada n-ö profülaktiliseks. Kui inimesel on D-vitamiini tase veres alla optimaalse taseme (alla 75 nmol/l), siis on esmalt vajalik tase korda saada ja kogemused näitavad, et seda on nn profülaktilise annusega keeruline saavutada. Sel juhul tuleb olenevalt D-vitamiini analüüsi tulemusest tarbida päevas pigem 4000–5000 ühikut (100–125 mikrogrammi).

– Synlabi laboriarst Anneli Raave-Sepp.

Ise alustasin nüüd sügisel 4000iu annusega õlikapslitega ja paari kuu möödudes vähendan doosi ja hakkan võtma kapsleid üle päeva. Võtan d-vitamiini mõne rasva sisaldava toiduga koos, sest rasv aitab seda paremini omastada. D-vitamiini võttes peaks meeles pidada ka seda, et kohv jällegi pärsib imendumist. Seega hommikukohvi kõrvale seda krõbistada ei ole parim idee.

Hetkel räägitakse palju ka D-vitamiinist seoses koroonaviirusega. Selle (üle) tarbimine ei aita küll viirusest hoiduda (nii et äge sellist soovitust siit välja lugege), küll aga on D-vitamiini puudus niisugune seisund, mida tasub igal juhul vältida.

Juba vähemalt kümmekond aastat on selgeid viiteid, et ülemiste hingamisteede viirusinfektsioone põevad rohkem need inimesed, kelle veres on vähem D-vitamiini  ja erinevad uuringud on näidanud, kuidas D-vitamiini toidulisandite võtmine vähendab ülemiste hingamisteede haigusi.

D-vitamiin on odav ja ohutu ning selle puuduse vältimine on sel sügisel ilmselt tähtsam kui kunagi varem. Erilist tähelepanu tuleks pöörata just riskigruppidele: kusjuures COVID-19 raske kulu riskigrupid ja D-vitamiini puuduse riskigrupid kattuvad üsna suures osas: eakad, krooniliste haigustega patsiendid, rasvunud, hooldekodude elanikud.

Kompleksvitamiinid

Kompleks- ehk multivitamiin on teine kindel valik minu sügis-talvises “menüüs”. Just nimelt selle pärast, et minu hinnangul ei ole meeldiv hommikul peoga tablette neelata ja kompleksvitamiini ühte kapslisse on maksimaalselt palju sisse mahutatud. 🙂

Seekord valisin Livol Multivitamiini mis on mõeldud spetsiaalselt naistele- ehk sinna on lisatud sisse ka juuste ja küünte kasvu toetavaid komponente. Lisaks on pakis 60 kapslit ehk 2 kuu kogus.

Kirjeldus: LIVOL® MULTI – tasakaalustatud koostis 12 vitamiinist ja 10 mineraalainest spetsiaalselt naistele, et tagada päevane vitamiinide vajadus ja toetada immuunsüsteemi:

Toidulisand sisaldab 10 väärtuslikku toitainet, mis aitavad toetada immuunsüsteemi normaalset talitlust. (nt vitamiinid A, C, D). Nahk-juuksed-küüned: 7 komponenti (vitamiinid A, B3, B2, jood ja biotiin) hoolitsevad naha eest seespidiselt ning aitavad hoida juukseid ja küüsi normaalsena (biotiin, tsink ja seleen). Nägemine: Vitamiinid A ja B2 ning tsink aitavad hoida normaalset nägemist. Vereloome: Vitamiin B12, raud ja foolhape osalevad punaste vereliblede ja hemoglobiini moodustumisel. Raud aitab kaasa naise organismi varustatuse vajaliku hulga hapnikuga (aitab kaasa hapniku normaalsele transpordile kehas). Närvisüsteem: Toidulisandi valmistamisel pöörati erilist tähelepanu närvisüsteemile. B-grupi vitamiinid, biotiin ja vask on olulised kesknärvisüsteemi normaalse toimimise toetamiseks. Väsimus: Toidulisand sisaldab magneesiumi, C vitamiini ja foolhapet, mis aitavad vähendada väsimust, magneesium ja vitamiin C aitavad kaasa normaalsele energiavahetusele.

“Hea une vitamiin” – Melatoniin

Live Well Sleep Plus on toidulisand une kvaliteedi parandamiseks. Sassi ei tasu seda ajada retseptiga väljastatava unerohuga ehk magama see Sind ei pane. Küll aga aitab selles olev melatoniin vähendada uinumiseks kuluvat aega ja muuta und sügavamaks. Olen seda varemgi perioodiliselt kasutanud ja mõjub täiesti tuntavalt küll!

Azetas oli päris lai melatoniini sisaldavate toidulisandite valik, valisin just selle konkreetse toote, kuna sinna on lisatud melatoniinile lisaks magneesium ja vitamiin B6-e.
Võtan ühe kapsli umbes 20 minutit enne magama sättimist.

“Rasvapõletaja” – L-karnitiin

Antud lisandi leiab “rasva lagundamise” kategooriast. Mis muidugi ei tähenda, et ta teeb seda seniks, kuni diivanil BigMaci sööd. 😉

L-karnitiin on mul tihti menüüs, kui tegelen parasjagu rasvamassi vähendamisega. Valisin just selle toote, kuna see on jälle kombinatsioon mitmest asjast: lisaks L-karnitiinile on seal sees ka HCA ja kroom. Just kroomi piisavat taset kehas seostatakse tihti ka vähenenud magusaisuga. Ehk kui kroomi piisavalt ei peaks teoreetiliselt ka kriipivat magusa nälga olema. Aga võibolla on tegu platseebo efektiga? 🙂

Minul isiklikult on kõige efektiivsemaks praktikaks suhkru mitte söömine: ehk kui 7+ päeva midagi magusat põske ei pista hakkab oluliselt kergem olla. Minu silmis on suhkur samasugune sõltuvust tekitav aine nagu näiteks narkootikumid või alkohol – igale oma.

L-karnitiini põhiroll on aidata organismil rasva energiaks muundada. Kiirendab rasvade põletamist, hüdroksüsidrunhape (HCA) vähendab söögiisu ning takistab süsivesikutest rasvade sünteesi, kroom aitab kaasa makrotoitainete normaalsele ainevahetusele, aitab hoida normaalset vereglükoosi taset.

Võtan 1 kapsli päevas enne (hommiku)sööki.

AZETA.ee – UUS e-Apteek

AZETA.ee-s on aga peale vitamiinide & toidulisandite ka palju muud kaupa: juukse- ja ilutooteid, meditsiiniseadmeid ja hügeenitarbeid. Kvaliteetsetest šampoonidest näoseerumiteni. Nagu igas apteegis siis loomulikult ka käsimüügi- kui ka retseptiravimid: valuvaigistist ja plaastrist kuni sudocremi ja rasedustestideni välja.
Kõik see, mida ka apteegi riiulitel kohata võid.

Tellimine: DPD ja Itella Smartposti klientidele on tarne 1.49€ ja tööpäevadel enne kella 14.00 kinnitatud tellimused toimetatakse tavaliselt kohale järgmise tööpäeva või laupäeva jooksul.

Sooduskood & Loosimäng!

Omalt poolt saan Teile pakkuda sooduskoodi Helena10 – mis kehtib 2 nädalat (kuni 30.11.20) ning annab -10% soodustus kõikidelt toodetelt (va. ravimid ja käsimüügiravimid). E-apteeki sirvima: AZETA.EE

Samuti on mul IG käimas loosimäng, kus osaledes võid võita kingikarbi just eelpool mainitud toidulisanditega ja võibolla eksib sinna karpi ära ka midagi lisaks 😉 Osalemiseks KLIKI siia!

*Postitus on sündinud koostöös Azeta.ee e-apteegiga.

Lisa kommentaar

Sulge menüü