Kaal kui vihavaenlane

lmselt ma ei ole ainukene, kel mingil hetkel elus on tundunud, et kaal on tema suurim vaenlane. Kõnnin mööda joont ja ikka on hommikul tunne, et paneks kaalu nurka ja ütleks: “enne välja ei tule kui vabandust palud!”.

Täna ärkan üles ja oodatud “low in’i” (loe:dieedi madalaim kaal) asemel vaatas vastu +500g

Peas kumab vaid küsimus: miks miks miks? Milleks üldse on see regulaarne kaalumine vajalik on?

Kehakaalu (ja ümbermõõte) jälgides on võimalik teha asjakohaseid järeldusi kaalulanguse (või selle puudumise) kohta. Peegelpilt kahjuks alati abiks ei ole- vaatame ennast liiga tihti ja liiga lähedalt, et muutuseid märgata. Soovitan alati kaalu regulaarselt üles märkida aga jälgida vaid viimase 2 nädala või 1 kuu trendi- see on see, mis näitab tegeliku suuna kätte. Mitte igapäevased muutused.
On ka erandeid- inimesi kellele regulaarne kaalumine lihtsalt kuidagi ei sobi- tekitab liigselt ärevust- sellilsel juhul soovitan loomulikult see tegevus ära jätta!

Kui tihti peaks kaal üldse langema, et kaalulangetus tempo oleks “hea” ja tulemus parim?

Tahetakse ikka hästi palju ja kohe, andmata endale aru, et see ei pruugigi olla suuremas plaanis parim.
Nii nagu lihaskasvu on ka keharasva põletamise osas inimestel tihti väärad ettekujutused. Muigan alati kui näen loosungeid- kaota 10 kg 1 kuuga jne jne. Hea kaalu langetuse tempo rasva arvelt on u 500g nädalas, ehk kuu peale vaid 2 kg. Jah, loomulikult on võimalik KEHAkaalu rohkem kaotada- vett ja lihast, aga rasva ….. mitte väga.

Erinevatel põhjustel võib periooditi kaal rohkem ka langeda, näiteks suure ülekaalu puhul oma toitumist reguleerima hakates langeb kaal alguses jõudsamalt.

Naised kipuvad tihti arvama et kaalulangus peaks olema piltlikult öeldes sirgjoon, mis sukeldub ülevalt alla- tegelikult on reaalsus hoopis midagi muud. Näiteks minul langeb keskmiselt kaal vaid 1-2 korda kahenädalase perioodi jooksul ehk vahel istun 2 nädalat enamvähem täpselt ühe koha peal (+/-200g) ja siis kukub kaal terve 1kg! Siis jälle 1-2 nädalane seisak ja põmpsti, jälle kukub. See, et igal hommikul astud kaalule ja stabiilselt näed -100g, on pigem unistus, mitte reaalsus. Samuti jääb reaalsusest kaugele arusaam, et olen 2 päeva toitumisega hoolikam ja 3. päeval juba kaal kukub. Võib, aga ei pruugi. Peale toitumisharjumuste muutmist võib esimese kaalulanguse nägemiseks isegi 2-3-4 nädalat aega minna. Keha lihtsalt vajab aega, et harjuda.

Siinkohal võikski lähemalt uurida  (ja endalegi meelde tuletada) erinevaid põhjuseid,  mis tihti mõjutavad meie hommikust kaalu:

  1. Uni!
    Väga alahinnatud tegur kaalulangetuse puhul! Pane tähele, kohe kui unetunde kipub nappima, ei järgne ka hommikul oodatud kaalulangust. Tihti õnnestubki mul kaal langema saada alles peale nädalavahetust- sest just siis saan 2 ööd järjest mõnusalt välja puhata.
  2. Stress
    Ja sellest tulenevalt liigne kortisooli tase veres. See hormoon soodustab rasva kõhule ladestumist. Teisalt soodustab stress veel ebatervislikumate toitude söömist, mis otseselt tõstab lisaks kehakaalu.
  3. Menstruatsioon
    Vahetult enne “päevi” tõuseb progesterooni tase, millega koos vallandub ka rohkem aldosterooni, mis paneb neere rohkem vett ja naatriumi kinni hoidma. See on ka põhjus, miks paljud naised tunnevad end menstruatsioonile eelneval ajal eriti suure ja kohmakana. Paljud võtavad seetõttu vee arvelt pisut kaalus ka juurde. Õnneks on see mööduv.
  4. Menüüvälised toidud
    Minu jaoks üks kõige suuremaid kaalukõigutajaid! Ehk toidud mida igapäevaselt ei söö- need on kas rohkem soolased (valmistoidud) või sisaldavad rohkem süsivesikuid- mõlemal juhul hakkab keha (ajutiselt!) rohkem vett kinni hoidma. Sellest tulenevalt võid peale suuremat pidu vabalt 2-4 kg juurde võtta, mis küll õnneks kaob hiljemalt nädalaga. Tasub ennast siiski lohutada: keha rasva sellises koguses ühest õhtust kindlasti talletada ei suuda.
  5. Vesi ja sool
    Kui oled juhtumisi eelmisel päeval söönud paar tavapärasest soolasemat toidukorda ja samas joonud korraliku koguse vett, siis võid kindel olla, et kaalulangust järgmine hommik ei tule. Siinkohal tuleks siiski manitseda, et soola oma menüüst ära jätta mingil juhul ei tohiks, aga liialdada ka ei maksa.
  6. Tugev trenn
    Kaalutõus võib meelehärmi tekitada ka siis, kui oled regulaarsemaid treeninguid alustanud. Samuti võib kaal hüppeid sisse visata peale mõnda üksikut, väga rasket trenni.

Kokkuvõttes on kaalunumber küll informatiivne aga alati tasuks umbes kuu ajalise intervalliga üles märkida ka puusa, piha ja reie/käsivarre ümbermõõte. Sest teadliku toitumise ja treeningu koosmõjul on kehakoostis pidevas muutuses- rasv sulab ja lihas kasvab- kokkuvõttes võid peale kuude pikkust pingutamist samas kaalus olla, aga lihtsalt oluliselt parem välja näha.

Väga palju on ka seda, et muudetakse midagi muutmise pärast. Nii treeningkavas kui ka toitumises. Eriti tore on teha kõike ja koos- sest siis ei saa jumala eest pärast enam aru, mis töötas ja mis mitte. Palun, varuge kannatust!!! Kui kaal ja mõõdud ei ole 30 päeva jooksul allapoole nihkunud (ja oled selle aja jooksul 100% panustanud), oleks aeg muudatusteks, varem- pigem mitte.


Pelgalt ühte numbrit vaadates võid endale asjatult stressi tekitada- lõpuks, mis on see millest naised unistavad, kas kaalul numbrist XX või, et näeksid head välja? 🙂

Lisa kommentaar

Sulge menüü